Skip to content

1251 Hancock RoadToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Sep 19, 1994

Property Information

Block444.06
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5006

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage864
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
42%
Improvement Value:$148,500
58%
Total Assessment$255,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,653+5.2%
2024$4,423+12.0%
2023$3,948+0.4%
2022$3,931+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5203, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1960