Skip to content

906 Egret DriveToms River, NJ 08753

Built 1962

Owner
---
Last Sale Price
$391,000
Last Sale Date
Sep 8, 2025

Property Information

Block444.07
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5006

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,160
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,000
45%
Improvement Value:$128,700
55%
Total Assessment$235,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,292+5.2%
2024$4,080-7.4%
2023$4,404+0.4%
2022$4,384+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$391,000
Sq Ft1,160DeedBook 20135, Page 1916Recorded9/17/2025

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 14376, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1962