Skip to content

889 Fischer BlvdToms River, NJ 08753

Built 2021
Commercial

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Mar 9, 2020

Property Information

Block444.07
Lot18.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5006

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage2,400
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$588,000
41%
Improvement Value:$828,900
59%
Total Assessment$1,416,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,802+5.2%
2024$24,527+44.0%
2023$17,034+0.4%
2022$16,959+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$640,000
Sq Ft2,400DeedBook 17823, Page 32Recorded3/16/2020

Property Sale

SaleMulti
$806,400
DeedBook 14507, Page 515

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4373, Page 561