Skip to content

880 Egret DriveToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Date
Feb 7, 1995

Property Information

Block444.07
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5006

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,184
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
50%
Improvement Value:$109,800
50%
Total Assessment$217,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,716+5.6%
2024$3,520-14.1%
2023$4,096+0.5%
2022$4,077+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5274, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1962