Skip to content

878 Salem DriveToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$199,000
Last Sale Date
Mar 23, 2016

Property Information

Block444.08
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5006

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage872
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
43%
Improvement Value:$145,500
57%
Total Assessment$255,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,653+5.2%
2024$4,423+12.6%
2023$3,928+0.4%
2022$3,911+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$199,000

From:

To:

Sq Ft872DeedBook 16350, Page 1458Recorded3/29/2016

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft872DeedBook 16133, Page 340Recorded7/14/2015

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 14163, Page 1491

Property Built

Built

Year Built: 1961