Skip to content

882 Salem DriveToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Date
Dec 21, 2007

Property Information

Block444.08
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5006

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,233
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
36%
Improvement Value:$192,100
64%
Total Assessment$300,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,465+5.2%
2024$5,195+15.4%
2023$4,501+0.4%
2022$4,482+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

Sale
$23,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1961