Skip to content

1231 Standish RoadToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Date
May 24, 2018

Property Information

Block444.09
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5006

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,973
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
31%
Improvement Value:$237,300
69%
Total Assessment$344,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,270+5.2%
2024$5,960-1.4%
2023$6,047+0.4%
2022$6,021+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,973DeedBook 17146, Page 1040Recorded6/14/2018

Property Sale

Sale
$29,500
DeedBook 3586, Page 648

Property Built

Built

Year Built: 1960