Skip to content

1239 Standish RoadToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$229,500
Last Sale Date
Sep 23, 2019

Property Information

Block444.09
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5006

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,081
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
44%
Improvement Value:$138,100
56%
Total Assessment$245,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,463+5.2%
2024$4,243+4.0%
2023$4,078+0.4%
2022$4,060+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$229,500
Sq Ft1,081DeedBook 17625, Page 79Recorded9/30/2019

Property Sale

Sale
$244,000
DeedBook 12331, Page 1494

Property Sale

Sale
$163,200
DeedBook 10985, Page 377

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 10021, Page 192

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook 4215, Page 401

Property Built

Built

Year Built: 1960