Skip to content

1231 Lee TerraceToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Date
Mar 13, 2011

Property Information

Block444.10
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5006

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage901
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
46%
Improvement Value:$124,300
54%
Total Assessment$231,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,212+5.2%
2024$4,004+2.8%
2023$3,895+0.4%
2022$3,878+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1961