Skip to content

1230 Standish RoadToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$103,500
Last Sale Date
Oct 4, 1999

Property Information

Block444.10
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5006

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,444
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
40%
Improvement Value:$158,800
60%
Total Assessment$265,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,840+5.2%
2024$4,601+2.6%
2023$4,486+0.4%
2022$4,467+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$103,500
DeedBook 5751, Page 170

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 4079, Page 801

Property Built

Built

Year Built: 1961