Skip to content

1243 Tyler DriveToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$182,500
Last Sale Date
Jul 22, 2003

Property Information

Block444.11
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5006

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,116
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
45%
Improvement Value:$138,400
55%
Total Assessment$253,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,614+5.2%
2024$4,386-0.8%
2023$4,424+0.4%
2022$4,404+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 11567, Page 1560

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 10258, Page 1885

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5379, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1961