Skip to content

909 Harrison RoadToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 27, 2017

Property Information

Block444.12
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5006

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,159
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
43%
Improvement Value:$143,300
57%
Total Assessment$250,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,558+5.2%
2024$4,333+0.9%
2023$4,294+0.4%
2022$4,275+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,159DeedBook 16806, Page 502Recorded7/19/2017

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,159DeedBook 15649, Page 1535Recorded9/27/2013

Property Sale

Sale
$268,980
DeedBook 13448, Page 1047

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5632, Page 748

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 4886, Page 729

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 4449, Page 990

Property Built

Built

Year Built: 1972