Skip to content

900 Dorset PassageToms River, NJ 08753

Built 1990

Last Sale Price
$160,990
Last Sale Date
Sep 27, 1990

Property Information

Block444.12
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5302

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,042
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
26%
Improvement Value:$317,700
74%
Total Assessment$431,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,861+5.2%
2024$7,473+4.3%
2023$7,164+0.4%
2022$7,133+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,990
DeedBook 4864, Page 473

Property Built

Built

Year Built: 1990