Skip to content

904 Dorset PassageToms River, NJ 08753

Built 1990

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Mar 17, 2006

Property Information

Block444.12
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5302

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings4
ZoningR75
Sq Footage2,362
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
25%
Improvement Value:$394,800
75%
Total Assessment$525,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,575+5.2%
2024$9,102+4.2%
2023$8,732+0.4%
2022$8,694+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 13096, Page 1356

Property Sale

Sale
$177,340
DeedBook 4846, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1990