Skip to content

893 Harrison RoadToms River, NJ 08753

Built 1961

Owner
---
Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Mar 12, 2025

Property Information

Block444.12
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5006

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage900
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,000
50%
Improvement Value:$106,600
50%
Total Assessment$213,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,890+5.2%
2024$3,697-0.9%
2023$3,732+0.4%
2022$3,716+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft900DeedBook 19967, Page 549Recorded3/31/2025

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 14514, Page 541

Property Sale

Sale
$145,900
DeedBook 10937, Page 55

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 5719, Page 577

Property Sale

Sale
$98,500
DeedBook 4800, Page 736

Property Built

Built

Year Built: 1961