Skip to content

933 Harrison RoadToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$108,200
Last Sale Date
Jun 30, 1999

Property Information

Block444.13
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5005

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,702
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
35%
Improvement Value:$210,500
65%
Total Assessment$322,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,873+5.2%
2024$5,582+1.9%
2023$5,481+0.4%
2022$5,457+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$108,200
DeedBook 5711, Page 314

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 4890, Page 478

Property Sale

Sale
$41,500
DeedBook 3784, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1964