Skip to content

1254 Cattus Island BlvdToms River, NJ 08753

Built 1992

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
May 24, 2002

Property Information

Block444.14
Lot1.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5005

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,266
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
42%
Improvement Value:$171,300
58%
Total Assessment$294,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,359+5.2%
2024$5,094-3.2%
2023$5,261+0.4%
2022$5,237+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 10874, Page 1173

Property Sale

Sale
$115,300
DeedBook 5758, Page 460

Property Sale

Sale
$109,500
DeedBook 5035, Page 550

Property Built

Built

Year Built: 1992