Skip to content

1214 Cattus Island BlvdToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Oct 8, 2020

Property Information

Block444.15
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5005

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,194
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
46%
Improvement Value:$131,800
54%
Total Assessment$244,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,458+5.2%
2024$4,237-0.4%
2023$4,256+6.7%
2022$3,987+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,194DeedBook 18133, Page 866Recorded10/30/2020

Property Built

Built

Year Built: 1963