Skip to content

1222 Cattus Island BlvdToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
May 3, 2022

Property Information

Block444.15
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5005

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,900
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
35%
Improvement Value:$204,200
65%
Total Assessment$312,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,685+5.2%
2024$5,404+2.9%
2023$5,250+0.4%
2022$5,227+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft1,900DeedBook 19028, Page 1303Recorded5/13/2022

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 11769, Page 1259

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 10850, Page 1571

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 5126, Page 406

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4738, Page 882

Property Built

Built

Year Built: 1963