Skip to content

1226 Tyler DriveToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jun 8, 2020

Property Information

Block444.16
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5006

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage872
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
47%
Improvement Value:$122,800
53%
Total Assessment$229,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,185+5.2%
2024$3,978+5.1%
2023$3,785+0.4%
2022$3,768+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft872DeedBook 17938, Page 244Recorded6/24/2020

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 14012, Page 1531

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 10402, Page 342

Property Sale

Sale
$28,900
DeedBook 3769, Page 605

Property Built

Built

Year Built: 1961