Skip to content

948 Harrison RoadToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
May 10, 2012

Property Information

Block444.17
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5005

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,318
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
40%
Improvement Value:$162,700
60%
Total Assessment$269,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,911+5.2%
2024$4,669+2.2%
2023$4,567+0.4%
2022$4,547+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 15199, Page 613

Property Built

Built

Year Built: 1971