Skip to content

989 Mercer DriveToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$214,000
Last Sale Date
Mar 30, 2012

Property Information

Block444.17
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5005

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,580
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
38%
Improvement Value:$184,200
62%
Total Assessment$296,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,394+5.2%
2024$5,127+3.5%
2023$4,952+0.4%
2022$4,931+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$214,000
DeedBook 15160, Page 1577

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 4471, Page 964

Property Built

Built

Year Built: 1964