Skip to content

1239 Cattus Island BlvdToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Date
May 15, 1987

Property Information

Block444.17
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5005

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,180
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
45%
Improvement Value:$131,900
55%
Total Assessment$239,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,369+5.2%
2024$4,153-0.9%
2023$4,188+0.4%
2022$4,170+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4555, Page 690

Property Built

Built

Year Built: 1964