Skip to content

970 Mercer DriveToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 19, 2006

Property Information

Block444.18
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5006

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,492
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
34%
Improvement Value:$207,600
66%
Total Assessment$314,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,479+5.5%
2024$5,196+3.9%
2023$5,003+0.5%
2022$4,980+4.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962