Skip to content

966 Mercer DriveToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$104,000
Last Sale Date
Mar 6, 2017

Property Information

Block444.18
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5006

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,265
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
30%
Improvement Value:$254,300
70%
Total Assessment$361,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,579+5.2%
2024$6,254-1.0%
2023$6,315+0.4%
2022$6,287+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$104,000

From:

To:

Sq Ft2,265DeedBook 16742, Page 1983Recorded5/19/2017

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 5282, Page 802

Property Built

Built

Year Built: 1963