Skip to content

951 Hunt DriveToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 2017

Property Information

Block444.18
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5006

Building Details

Building Class18
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,233
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
31%
Improvement Value:$238,300
69%
Total Assessment$345,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,288+5.2%
2024$5,977+14.9%
2023$5,203+0.4%
2022$5,180+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962