Skip to content

994 Mercer DriveToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
May 16, 2023

Property Information

Block444.19
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5005

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,174
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
41%
Improvement Value:$155,500
59%
Total Assessment$262,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,780+5.2%
2024$4,544+6.2%
2023$4,279+0.4%
2022$4,260+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,174DeedBook 19384, Page 446Recorded5/22/2023

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 12809, Page 483

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 5290, Page 407

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 5087, Page 765

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 4712, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1964