Skip to content

975 Hunt DriveToms River, NJ 08753

Built 1964

Owner
---
Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Aug 20, 2025

Property Information

Block444.19
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5005

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,174
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,000
43%
Improvement Value:$140,100
57%
Total Assessment$247,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,500+5.2%
2024$4,277-2.8%
2023$4,401+0.4%
2022$4,382+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,174DeedBook 20131, Page 1998Recorded9/15/2025

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,165DeedBook 18467, Page 387Recorded5/10/2021

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 14590, Page 507

Property Sale

Sale
$147,200
DeedBook 14334, Page 1634

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5685, Page 465

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 4999, Page 862

Property Sale

Sale
$40,575
DeedBook 3850, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1964