Skip to content

947 Cooper DriveToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Date
Mar 30, 1994

Property Information

Block444.20
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5006

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,401
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
42%
Improvement Value:$150,400
58%
Total Assessment$257,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,687+5.2%
2024$4,456+1.2%
2023$4,404+0.4%
2022$4,384+4.5%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-013850-15

Closed
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Dismissed Rule 1

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 5151, Page 516

Property Sale

Sale
$110,300
DeedBook 4629, Page 964

Property Built

Built

Year Built: 1962