Skip to content

988 Hunt DriveToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Feb 3, 2023

Property Information

Block444.21
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5005

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,440
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
39%
Improvement Value:$167,600
61%
Total Assessment$274,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,000+5.2%
2024$4,753+4.7%
2023$4,539+0.4%
2022$4,519+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,440DeedBook 19295, Page 38Recorded2/7/2023

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4683, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1964