Skip to content

975 Cooper DriveToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$88,000
Last Sale Date
Aug 10, 1994

Property Information

Block444.21
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5005

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,177
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
42%
Improvement Value:$148,700
58%
Total Assessment$255,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,656+5.2%
2024$4,426+0.6%
2023$4,401+0.4%
2022$4,382+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5190, Page 812

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 4252, Page 546

Property Built

Built

Year Built: 1963