Skip to content

813 Portobello RoadToms River, NJ 08753

Built 2000

Last Sale Price
$610,500
Last Sale Date
Jun 14, 2023

Property Information

Block444.22
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5302

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,764
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
30%
Improvement Value:$311,300
70%
Total Assessment$442,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,054+5.6%
2024$7,627-8.2%
2023$8,309+0.4%
2022$8,273+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$610,500
Sq Ft2,764DeedBook 19415, Page 1539Recorded6/27/2023

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 10137, Page 1638

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 5724, Page 138