Skip to content

849 Portobello RoadToms River, NJ 08753

Built 1989

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Nov 9, 2020

Property Information

Block444.22
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5302

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,075
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
28%
Improvement Value:$300,100
72%
Total Assessment$415,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,559+5.2%
2024$7,185+0.9%
2023$7,119+0.4%
2022$7,088+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft2,075DeedBook 18158, Page 1698Recorded11/19/2020

Property Sale

Sale
$145,065
DeedBook 4777, Page 477

Property Built

Built

Year Built: 1989