Skip to content

867 Portobello RoadToms River, NJ 08753

Built 1989

Last Sale Price
$409,000
Last Sale Date
Jan 21, 2006

Property Information

Block444.22
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5302

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,129
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
28%
Improvement Value:$312,400
72%
Total Assessment$433,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,892+5.2%
2024$7,502+3.1%
2023$7,277+0.4%
2022$7,245+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$409,000
DeedBook 13031, Page 1985

Property Sale

Sale
$148,990
DeedBook 4781, Page 905

Property Built

Built

Year Built: 1989