Skip to content

1277 Hancock RoadToms River, NJ 08753

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 21, 2026

Property Information

Block444.22
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5302

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,404
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,000
25%
Improvement Value:$339,600
75%
Total Assessment$452,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,242+5.2%
2024$7,835+1.2%
2023$7,743+0.4%
2022$7,709+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$660,000
Sq Ft2,404DeedBook 19090, Page 1063Recorded7/7/2022

Property Sale

Sale
$174,640
DeedBook 4801, Page 637

Property Built

Built

Year Built: 1989