Skip to content

1305 Hancock RoadToms River, NJ 08753

Built 1990

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jun 27, 2018

Property Information

Block444.22
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5302

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,331
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
35%
Improvement Value:$315,900
65%
Total Assessment$485,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,848+5.2%
2024$8,411-0.5%
2023$8,457+0.4%
2022$8,420+8.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft2,331DeedBook 17166, Page 312Recorded7/5/2018

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 12145, Page 1326

Property Sale

Sale
$292,000
DeedBook 11020, Page 1170

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5675, Page 543

Property Sale

Sale
$180,640
DeedBook 4817, Page 881

Property Built

Built

Year Built: 1990