Skip to content

1284 Hancock RoadToms River, NJ 08753

Built 1989

Last Sale Price
$167,990
Last Sale Date
Dec 8, 1989

Property Information

Block444.22
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5302

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,353
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
24%
Improvement Value:$355,000
76%
Total Assessment$465,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,468+5.2%
2024$8,049+4.1%
2023$7,733+0.4%
2022$7,699+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$167,990
DeedBook 4804, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1989