Skip to content

821 Portobello RoadToms River, NJ 08753

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2003

Property Information

Block444.22
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5302

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,634
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
26%
Improvement Value:$334,100
74%
Total Assessment$449,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,178+5.2%
2024$7,774+1.3%
2023$7,678+0.4%
2022$7,644+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 5764, Page 660

Property Sale

Sale
$179,990
DeedBook 4857, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1989