Skip to content

1268 Hancock RoadToms River, NJ 08753

Built 1996

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Jan 30, 2015

Property Information

Block444.22
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5302

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,847
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
28%
Improvement Value:$272,000
72%
Total Assessment$380,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,920+5.2%
2024$6,578+12.5%
2023$5,849+0.4%
2022$5,823+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$262,000

From:

To:

Sq Ft1,847DeedBook 16005, Page 440Recorded2/11/2015

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 5276, Page 927