Skip to content

1291 Beauchamps PlaceToms River, NJ 08753

Built 1990

Owner
---
Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
May 2, 2025

Property Information

Block444.22
Lot35.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5302

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,124
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,000
29%
Improvement Value:$279,000
71%
Total Assessment$395,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,193+5.2%
2024$6,837+3.2%
2023$6,623+0.4%
2022$6,594+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$620,000
Sq Ft2,124DeedBook 20005, Page 598Recorded5/8/2025

Property Sale

Sale
$168,065
DeedBook 4860, Page 915

Property Built

Built

Year Built: 1990