Skip to content

1300 Beauchamps PlaceToms River, NJ 08753

Built 1990

Last Sale Price
$161,515
Last Sale Date
Mar 23, 1990

Property Information

Block444.22
Lot35.15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5302

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,905
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,000
32%
Improvement Value:$295,500
68%
Total Assessment$432,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,876+5.2%
2024$7,487+5.0%
2023$7,132+3.4%
2022$6,896+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$161,515
DeedBook 4825, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1990