Skip to content

1203 Cattus Island BlvdToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
May 27, 2020

Property Information

Block444.23
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5005

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,105
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
44%
Improvement Value:$143,200
56%
Total Assessment$255,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,647+5.2%
2024$4,418-2.0%
2023$4,506+0.4%
2022$4,487+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$229,000
Sq Ft1,105DeedBook 17939, Page 913Recorded6/25/2020

Property Sale

Sale
$283,000
DeedBook 12999, Page 646

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5601, Page 407

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4773, Page 836

Property Built

Built

Year Built: 1963