Skip to content

964 Cooper DriveToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2006

Property Information

Block444.23
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5005

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,384
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
39%
Improvement Value:$164,000
61%
Total Assessment$271,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,935+5.2%
2024$4,691+4.2%
2023$4,501+0.4%
2022$4,482+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962