Skip to content

963 Hazelwood RoadToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jul 10, 2014

Property Information

Block444.23
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5005

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,793
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
31%
Improvement Value:$236,900
69%
Total Assessment$343,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,262+5.2%
2024$5,953+4.5%
2023$5,696+0.4%
2022$5,671+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,793DeedBook 15859, Page 735Recorded7/29/2014

Property Built

Built

Year Built: 1962