Skip to content

948 Hazelwood RoadToms River, NJ 08753

Built 1963

Owner
---
Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Oct 20, 2025

Property Information

Block444.24
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5005

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,356
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,000
36%
Improvement Value:$190,100
64%
Total Assessment$297,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,410+5.2%
2024$5,143+0.7%
2023$5,105+0.4%
2022$5,083+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,356DeedBook 20177, Page 555Recorded10/28/2025

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4937, Page 173

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4186, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1963