Skip to content

956 Meredith DriveToms River, NJ 08753

Built 1962

Owner
---
Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Oct 27, 2025

Property Information

Block444.25
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5005

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,634
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,000
34%
Improvement Value:$207,700
66%
Total Assessment$314,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,731+6.8%
2024$5,368+1.7%
2023$5,276+0.4%
2022$5,252+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft1,634DeedBook 20190, Page 608Recorded11/10/2025

Property Built

Built

Year Built: 1962