Skip to content

944 Meredith DriveToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$201,030
Last Sale Date
Jun 27, 2011

Property Information

Block444.25
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5005

Building Details

Building Class16
Description2F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,470
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
34%
Improvement Value:$207,800
66%
Total Assessment$314,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,733+5.2%
2024$5,449+0.4%
2023$5,426+15.1%
2022$4,714+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$201,030
DeedBook 14936, Page 1184

Property Sale

Sale
$252,500
DeedBook 14035, Page 616

Property Sale

Sale
$206,000
DeedBook 13434, Page 428

Property Sale

Sale
$184,500
DeedBook 12528, Page 1325

Property Sale

Sale
$325
DeedBook 10948, Page 976

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 10062, Page 1319

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5174, Page 812

Property Built

Built

Year Built: 1962