Skip to content

940 Meredith DriveToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 10, 2013

Property Information

Block444.25
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5005

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage942
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
40%
Improvement Value:$161,700
60%
Total Assessment$268,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,893+5.2%
2024$4,651-0.8%
2023$4,687+0.4%
2022$4,666+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962