Skip to content

955 Gloucester DriveToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Aug 30, 2024

Property Information

Block444.25
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5005

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,598
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
32%
Improvement Value:$224,800
68%
Total Assessment$331,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,042+5.2%
2024$5,743+16.3%
2023$4,940+0.4%
2022$4,918+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,598DeedBook 19784, Page 73Recorded9/6/2024

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 12752, Page 1608

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 4853, Page 622

Property Built

Built

Year Built: 1963