Skip to content

1179 Cattus Island BlvdToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$66,000
Last Sale Date
Jun 19, 1985

Property Information

Block444.25
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5005

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,260
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
41%
Improvement Value:$159,600
59%
Total Assessment$270,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,928+5.2%
2024$4,684-0.0%
2023$4,684+0.4%
2022$4,664+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 4315, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1962